Browse By

Kör

Son zamanlarda kitaplarını elimden bırakamadıgim bir yazar var. Jose SARAMAGO. Duyduguma göre Amerikan siyaset bilimcilerinin de elinden düşmüyormuş.Sormadan edemiyorum kendime, acaba devletlerin politikalarındaki hedefe kilitleyen acımasızlıklara hep bir kılıf bulma gayretlerini mi taçlandıriyor yoksa görmezlikten gelinme gayretlerini boşa mı çıkarıyor da bu yazar şiddetle tavsiye ediliyor siyasetcilere.
Bak olacaksınız böyle olun, yoksa görünmez olun der gibi adeta. Bir bir dökülüyor tepedekilerin eteğindeki taşlar. O taşlar ki hiçbir zaman tepedekilere isabet etmemiş. Hep yerdekilerin gözüne gözüne… KÖR olun dercesine. ĶÖRLÜK de GÖRENKÖR ile ne kadar umuda kapıldiysam GÖRMEK de o kadar çaresiz kaldım.Meğer GÖRENKÖR olmak her zaman geçerli akçe imiş. Sadece Duyuyorsan vay haline. Hele bir de Görüyorsan bittin demekmiş.Değil mi ki GÖRMEK, KÖRLÜĞÜ diskalifiye eder.DUYMAK da SUSMA’ yı bertaraf etmelidir. Her duyduğunu söylemek, başı beladan, dili vebadan kurtarmaz ama her gördüğüne KÖR olma nasıl bir illettir ki bu kadar tutulur hale gelmiş?!!!
Siyaset; en yabancı olduğum, cinliğine, hinliğine bir türlü akıl erdiremediğim bir oluşum. Ben Devleti siyasetcilerinden daha çok severim. Devleti uğruna canını verenler baş tacımdır. Mantığını çoğu zaman bertaraf eden, hayalperest atılımları deli cesareti ile kucaklayan biri olarak hayatı sorgularken hayatın içinde olanları hep bir metefor gizi ile sarıp sarmalamayı, kendi ruhsal çıkarımlarıma yine kendim ile bir çıkış yolu bulmayı şiar edindim.
Bu yolculukta SUSMA’ yı edepten sayan DİLİN SÜSÜ SUSMAK’ tır diyen büyuklerimizi pek dinlemedim. Ama görünen o ki hayat; insana doğru bildiğini yalanlatıp, bildiği yolda şaşırtanmış.
Aliya İzzetbegovic’ in canı pahasına baş kaldırışı, devleti ve milleti uğruna kaleminin susmayışı tepedekilere yerdekilerin gücünü göstermiştir.
Kutlu doğum sancıları çeken toprakların eşsiz haykırışlariydi şüphesiz, Cengiz Aytmatov’ un Gün Olur Asra Bedel kitabındaki Mankurt hikayesi.
Çığlık çığlığaydı hayat orda. Ceninden beklenen sabırsızlık hayata göz kırparken, Hayattakilerin hayattan bıkmışlığına göz yummalarına şahit bitirimsiz bekleyiştekiler…Kimse umduğunu bulamayacak…birileri haykirsin bunu lütfen.
Ceninin(cennetten gelenin) dünyaya gelme telaşı, dünyadakilerin cenin kalabilme (cennet kazanma) yarışı artık masumiyetini kaybetti. Masum kalan tek şey büyümesini istemediğimiz çocuk kalan yanımız.Çocuklarımız… Devleti bakî kılma uğruna ümit aşılayabildiklerimiz…
Gözün süsü GÖRMEK,
Kulağın süsü DUYMAK
Dilin süsü SUSMAK imiş.
Ya KÖRLÜĞE ne demeli?
Oysa dilin susu, kulağın pası gözü kör etmez mi?
MANKUT DEVRİ bitti artık. Zaman GÖRENKÖR DEVRİ
Tüm KÖRLÜK lerin sadece kitaplarda kalması dileğiyle.

 

ÜLKÜ KARA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir