Browse By

İMAMESİZ TESPİH

Vakti evvelinden doğan güneş gibiyim. Hani ben doğdum da bütün canlılar uyanmayı unuttu. Bu ne derin bir yalnızlıktır? Gece gönülsüz terk etti sokakları ve tüm suçlular gün yüzüne çıktı. Bütün dengeler altüst oldu ve erken kalkan yol alamadı! Bu sabah tam da böyle oldu.

Çocuk çocuk uyanamamak ne kötüdür bir bilsen. Daha en başından Âdem olmak. Gelişime ve değişime tanık olamamak. En başından suçlu olmak ve hoş görülememek ne fena bir duygudur. Çocuktum bilemedim diyememek ve her hatanın tek müsebbibi olmak âcizane. Ademim bu sabah, bildiğin suçlu ve kısır bir şaşkınlık içinde affa niyetli… Bir Havva’ya gönüllü ama bir o kadar da gönlüme uzak bir yerde. Suç ortağımı arıyorum; zira bu suç tek başıma gönlüme ağır. Sahi sen en büyük suçu nerede işledin? Affı meçhulde kalmış hangi günahı sırtlandın?

Sonra, çok sonra suçla günah aynı heybeye konulup ağzı sicimle bağlandıktan sonra bir sevdaya tutulur titrersin. Göğsü, göğüs kafesine sığamaz olmuş hastaların arasında bir yatak verilir sana da. Ah bu illet derler öldürmez süründürür adamı. İşte adamın Adem olduğu zamanlar başlamıştır. Göğüs kendi kafesini reddetmekte, İnsan doğasına aykırı hareket etmektedir. Gereğinden fazla cesur, gereğinden fazla korkak, istikrarsız, zalim, mazlum … Bir bedende her ruh, her duygu, taşkınlık! Gökyüzünde deniz varsa, sahilde olacaktır. Denizden kopan dalga zerreciklerini elbet sahile de vuracaktır. Adem hiçbir zaman çocuk olamasa da!

Atomun parçalanmayan parçası kalmış mıdır bir adet?

Henüz parçalanmamış bir atom tanesi kaldıysa onu alıp tespih yapmak istiyorum. İmamesiz ! Sri Lanka ile Cudi arasında , bir yamaçta durup öteki yamacı seyretmek istiyorum. Çok şey mi bilmiyorum. İstemek hakkımı kullanıyorum hayal gücümden aldığım hakla ve her hakkı bende saklı kalarak. Bir yanı yeni yetme bir yanı olgun insan bakışı gibi ne istediğimden emin olamayarak. Sahi sen en son neyi çok istedin? İstediğine “Ol” emri verildi mi? Verildi de kıymet bildin mi?

Bir de ben penguenlerin paytak paytak yürüyüşünü seviyorum. Komik değiller mi sence de?

Ayfer SOYER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir