Browse By

DİKİZ AYNASINDAN GÖRÜNMEYENLERİN HİKAYESİ

O’nu, Kitab’ını, ve Gül’ünü seven adamın, Ahmet Şevki Şakalar’ın, kitabı okurlarıyla buluştu.

Ardıç, Derkenar, Yolcu ve Butimar’da görünen yazar Ahmet Şevki Şakalar’ın uzun süre sancısını çektiği kitabı ‘Kayıp Kişi(lik)ler Parkı’ okurla buluştu.

Kayıp Kişi(lik)ler Parkı 24 hikâyeden oluşuyor. Kahramanmaraş-Kırşehir-Ankara ekseninde dönüyor hikâyeler. Yöresel imgeler ve tedavülden kalkmış olsa da hafızalarda yaşayanlar bolca kullanılıyor.

Modern çağ insanının yaşadığı buhranlar, arayışlar, kayboluşlar, başkaldırışlar, kalabalıklar içinde yaşanan yalnızlık ve ötekileştirilmeler işleniyor hikâyelerde.

Zamansız Bir Geri Dönüş’te yaşam yolculuğunun insanı nasıl değiştirdiği işleniyor. Hikâye sonunda sorgularken buluyoruz kendimizi: Acaba yaşadığımız bu hikâye bizim mi? Hayal ettiğimiz kahramanlarımız böyle miydi? diye.

Çıkıntı Günlükleri’nde küçük yerlerde yaşamanın veya hayaller peşinde koşmanın zorluğu anlatılıyor. Farklılığa saygısı olmayan, gerçekten yaşamanın belirtisi olan iniş-çıkışlardan korkan düz bir çizgiyi takip eden insanların acımasız yaftasına (Çıkıntı:sürüden ayrılmanın,keyif kaçırıp can sıkmanın,ötekileştirmenin ve itaatsiz bir köpekliğin yaşayan Türkçesi.) rağmen yaşamak gerçekten ağır bedeller ödemeyi gerektiriyor.

Hikâyelerin kahramanları günlük hayatımızda yanından geçtiğimiz, aynı otobüste bulunduğumuz veya aynı ortamları paylaştığımız ama bir türlü farkına varmadığımız insanlardan oluşuyor.

Bu bazen bir meczup, bazen kendisi küçük ama düşünceleri Everest olan bir çocuk, bazen işsiz biri, bazen kaybettiği ruhunu şehrin tüm ara sokaklarında, kuytu köşelerinde, parktaki bir bankta arayıp duran ve kaybettiğini içsel konuşmalarında sayıklayan veya ‘ÇIKINTI’ biri…

Kısacası günlük hengâmeler arasında hayatın dikiz aynasından görülmeyenleri ve görülmeyenlerin hikâyelerini, zamansız geri dönüşlerini okuyoruz.

Hayatla ve şahıslarla olan bir hesaplaşmanın ürünüdür bunca hikâye. Ve bence yazar hesaplaşmak istediği ne varsa hesabını bu kitapla ve hikâyelerle kapatmıştır.

Abdullah VEFA

One thought on “DİKİZ AYNASINDAN GÖRÜNMEYENLERİN HİKAYESİ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir